You are here

Graduate Student Affiliates

 

UCI Students at the Prison/Education PanelThe graduate student affiliation program promotes interactions between students and faculty across campus, by providing fora for discussion and engagement, by disseminating information and research findings, and by establishing networks and collaborative activities.  Graduate student affiliates work with the Center and its faculty affiliates to plan programs of mutual interest and benefit for the Center, academic, and public communities.  Affiliates receive news about Center activities, and are eligible to apply for Center funding opportunities.

To request affiliation, please send an email to the Center Fellow, stating your department, public email address, and a list of keywords describing your specific research interests.

Lauren Anderson (Sociology): Violence and state repression, human rights and international law, and legal mobilization and social movement

Chima Anyadike-Danes (Anthropology): Los Angeles, Mongolians, municipal government, technologies of recognition, place-making, scale

Mariam Ashtiani (Sociology): Race and Ethnicity, Education Inequality, War on Drugs

Eric Baldwin (Political Science): Theories of justice, contemporary approaches to Kant, Rawlsian conceptions of Justice, and critiques of capitalism

Melissa Barragan (Criminology, Law and Society): Inequality; race/ethnicity; punishment, rehabilitation and reintegration; higher education in prison; prisoner rights; and collateral consequences

Jamila Benkato (Law): race and law, education rights, school to prison pipeline, critical identity theory

Mark Berlin (Political Science): Politics of international law, particularly international criminal law and the laws of war

Alyse Bertenthal (Criminology, Law and Society): Law and language; access to justice; environmentalism and environmental justice; ethnography of law

Lucy Carillo (Anthropology) Ecuador, politics of international law, gender, violence, embodiment

Kelsie Chesnut (Criminology, Law and Society): expansion of punishment and the carceral net, privatization of punishment, crime and family law, race and domestic labor, narratives surrounding gun rights

Joshua Clark (Anthropology): Human rights, normativity, evaluation and judgment, state bureaucracy, ethnography, Latin America

Nathan Coben (Anthropology): Formations of property, territory and finance, abandoned homes in the European Union

Ben Cox (Anthropology): Maritime regulatory regimes, piracy, Horn of Africa, law and disorder

Liz DeLuca (Anthropology): Aging and demographic thinking, public policy, technologies of care, municipal governance, gerontology, Turkey

Nathan Dobson (Anthropology): Security, money, speculation, economic institutions, slavery, apprenticeship

Tania DoCarmo (Sociology): culture, global inequality, violence, human trafficking, hegemonic victim narratives

Emily T.A. Earl (Anthropology): Incarceration, Written word, Mass media, United States, Appalachia

Matt Fritz-Mauer (Criminology, Law and Society/Law): Sociolegal analysis of wage theft and anti-wage theft law in California

Oviya Govindan (Anthropology): law, property, politics of space, materiality of State and governance, urban land dynamics, India

Rosa Greenbaum (Criminology, Law and Society): Miscarriages of justice, capital punishment, indigent defense, race and mass incarceration

Rachel Greenspan (Psychology and Social Behavior): Psychology and law; eyewitness evidence

Brian Hui (Policy, Planning and Design): collaborative governance, participatory democracy, civic engagement, reciprocal accountability

Kip Jackson (Economics): Land use regulation, consumer regulation, charitable giving, and economics

Sheiba Kaufman (English): Renaissance, Orientalism, religion, law & literature

Alex Keena (Political Science): Political representation and public law

Gregory Kohler (Anthropology): Corporate law, corporations, bureucracy, European Union, Italy

Levi LaChapelle (Criminology, Law and Society): Collateral consequences of criminal convictions, race and racism, politics, inequality and punishment

Eulalie Laschever (Sociology): How political and cultural context affects the mobilization and potential impact of gun rights and gun control organizations

Marisa Leavitt Cohn (Informatics): Human-computer interaction, sociotechnical design studies, critical informatics, governmentality, software code as cultural artifact, politics of computing

Deborah Lefkowitz (Social Ecology): Cancer survivorship and legal-medical partnerships; geographic disparities; legal categories and definition of cancer as a disability

Sean Mallin (Anthropology): New Orleans, property, materiality, semiotics, rebuilding

Lev Marder (Political Science): Political theory, sociology of ignorance, rule of law, hermeneutics, political psychology

Daniella Mccahey (History): Science and technology studies, internation science and environmental policy, history of Antarctica, science in extreme environments

Chandra Middleton (Anthropology): Regulatory spaces, environment, expertise, water politics, governance

Andrew Monson (History): Colonial Andes, Spanish colonial law, politics

Jasmine Montgomery (Criminology, Law and Society): Feminist criminology, critical race theory, law & humanities

Alberto E Morales (Anthropology) Science-making, bioprospecting, intellectual property, sustainable development

Natalie Nakamine (Political Science): US state-level politics, race and ethnicity, and health care access for minority groups

Taylor Nelms (Anthropology): Dollarization, money, monetary unions, property, credit/debt, markets, the middle class, political economy, Ecuador and Latin America

Justin Anthony Ninomiya (History): colonialism, consumerism, colonial Mexico (New Spain), colonial Philippines, markets, political economy

Kris Noam (Sociology): Immigration, second-generation immigrants, cultural transmission, intermarriages, race and ethnicity, ethnic boundary formation

Justin O'Neill (Law): gender and sexuality, social movements, legal and political theory, race, culture

Michelle Peria (Sociology): Political sociology, race and ethnicity in comparative perspective, social movements, Brazil and U.S.

Nolan Phillips (Sociology): Health institutions, polilcies and laws on HIV/AIDS, national policy enactment and repeal, sex laws

Natalie Pifer (Criminology, Law and Society):  The role of mental health and mental disabilities in justice systems, juvenile justice, extreme punishments

Sierra Powell (Political Science): Modern political thought, legal theory, public law, ethics, distributive justice

James Pratt (CLS): Culture and crime, violence, race, homogeneity of law

Alexandra Raleigh (Political Science): Transitional justice mechanisms in post-conflict societies

Aditya Ramesh (History): Young citizenship, intellectual history, legal and economic history, South Asia

Carrie Reiling (Political Science): Gender, violence, UN conventions

Tanya Schwarz (Political Science): Religious freedom, human rights, just war, and international law

Kristen Shorette (Sociology): Non-state bodies in the regulation of international trade, the role of global institutions in the adoption of domestic policies and changes in practices cross-nationally

Kristina Shull (History): Immigration, Incarceration, Race and Ethnicity, Transnationalism, Foreign Relations, Human Rights

Six Silberman (Informatics): Environmental sustainability and human-computer interaction; institution design in and through information systems design ("experimental political economy"/"code as law"/"digital formations"); critical technical practice; everyday transdisciplinarity

Archibaldo Silva (Sociology): The impact of legal norms and cultural beliefs on family life participation among ethnic sexual minorities

Zac Stone (Criminology, Law and Society): Cultural trauma and the intersection of collective memory and the law

Erin Sweeney (English): American literature, material culture, domestic space.

Tae-kyung T.E. Sung (English): American literature, religion, pragmatism, phenomenology, the gift

Diren Valayden (Culture and Theory): Racial classifications, theories of democracy and racial equality

Anjuli Catherine Verma (Criminology, Law and Society): Socio-legal change, organizational psychology and institutional analysis; psychology and law; popular culture crime and governance narratives; locale and conceptions of justice

Cheng-Tong Lir Wang (Sociology): Social movement, Law and Society, Globalization, East Asia

Annie Wilkinson (Anthropology): International Human Rights Law, homonationalism, sexuality, transnational social movements, Latin America, missionaries

Thomas Worger (Law/History): Law and history, China, legal reform movements, comparative law, colonial law in East Asia

Melissa Katherine Wrapp (Anthropology): informal settlements, urban inequality, property and law, media and perception, identity, Cape Town

Nima Yolmon (Anthropology): money, digitized transactions, armed conflict, community laws, and state laws

Ather Zia (Anthropology): Low intensity war/armed conflict, gender, human rights, state laws/control, enforced disappearances